БИТОЛА, ул.Рузвелтова бр.18 тел.075 22 47 22, Нов пазар 075 44 57 40

Момент на невнимание ги натера организаторите на УС Опен сурово да го казнат најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ и да го дисквалификуваат од Грен слемот во Њујорк. Со тоа Ноле беше спречен да ги стигне Рафаел Надал и Роџер Федерер по бројот на Грен слем титули. Може да се зборува за теории на заговор, да се прашуваме дали иста одлука би била донесена и ако се работи за некој друг. Залудно би било да се троши енергија на такво нешто.

Поради тоа, обложувалницата Mozzart се потруди овој несреќен меч да го заборави, па така ќе ги исплати своите играчи кои типуваа дека Ѓоковиќ ќе биде шампион на УС Опен за 2020 година. Значи, не само што ќе го вратат влогот, туку ќе ја исплатат и полната квота како добитна.
Да потсетиме, прогнозата дека Ѓоковиќ ќе стигне и до 18-та Грен слем титула пред почетокот на турнирот беше 1,8. Тој беше на вистинскиот пат. Се загреваше со освојувањето на пехарот на Мастерсот во истиот град, па ги отпиша Дамир Џумхур, Кајл Едмунд, Јан-Ленард Штруф и настрана од тие, ќе паднеше и Пабло Карењо Бусто.
Само ако не паднеше судијата.

Тоа што не падна, е оптимизмот дека Ѓоковиќ, можеби веќе следната година ќе ги престигне Надал и Федерер, колку и да се трудат да му ја отежнат задачата. Па, кога е така, зошто да се нервираме? Кога треба да уживаме.

Со најдобриот тенис. Вашиот омилен тенисер. И вашата омилена обложувалница.

Врати порака

Please enter your comment!
Please enter your name here