По првиот натпревар од осминафиналето на Челинџ Купот, Филинген Берген го совлада Еурофарм Работник со 22-25 и стекна предност пред возвратниот натпревар.

Еурофарм Работник – Филинген Берген 22-25 (11-12)

Спортска сала „Младост“ – Битола. Гледачи: 3.000
Судии: Ди Доменико и Форнесие (Италија)
Делегат: Кенан Сиврикаја (Турција)

Еурофарм Работник:
Ивановски, Умовиц, Ојлески 2, Трајковски, Петровски, Пецаковски 3, Талевски, Чурлевски 1, Мојсоски 1, Мемиќ, Кукоски, Крстевски 6, Дрогришки 5, Граџан 4

Филинген Берген:
Јуричиќ, Квидсен 3, Матиќ 6, Стенквист 5, Лунде 1, Хелдал, С. Мосестад 3, Епланд, Вардал, Ф. Мосестад, Феркинштад 1, Јоханeсен 6

Реваншот се игра на 17 февруари во Норвешка.