БИТОЛА, ул.Рузвелтова бр.18 тел.075 22 47 22, Нов пазар 075 44 57 40

Вчера на 18.12.2016 г., се празнуваше споменот на светиот Нектариј Битолски и на светиот Сава Освештен, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на свештенството од Битолското Архиерејско намесништво отслужи Божествена Литургија во соборниот храм Св. Димитриј.

На Литургијата присуствуваа многу верници битолчани како и преставници од градската власт кои дојдоа заеднички да го прослават споменот на заштитникот на градот.

После Литургијата, беше одржана свечена Литија низ центарот на градот, со чесните мошти на св. Агатангел Битолски.

Фото и вест 

МПЦ Охридска архиепископија

 Преспанско пелагониска правoславна епархија

Врати порака

Please enter your comment!
Please enter your name here