Селекторот на Младата репрезентација на Македонија до 16 години Раде Каранфиловски во следниот период ќе повика шест интернационалци во кои само еден и за првпат се наоѓа нашиот млад сограѓанин Петар Крстевски, капитен во Винер-Спорт Клуб во WFV лигата и Давид Ангелевски кој е член на Пелистер и репрезентативец веќе неколку натпревари. Припремите ќе бидат разигрување по повод престојниот меч со Австрија.

Петар Крстевски
Давид Ангелевски, фото Екипа.мк

Списокот изгледа вака:

Голмани:
Антониј Трајковски (Работнички)
Александар Трајков (Брера)

Одбрана:
Мартин Талевски (Олимпија)
Мартин Џангаровски (Брера)
Ристе Стоилов (Брера)
Матео Кесиќ (Брера)
Лука Варошаноски (Брера)
Дени Османовски (Малме, Шведска)
Оливер Марковски (Хелсинборг, Шведска)
Бленди Ганиу (Шкупи)

Среден ред:
Лорен Џаку (Воска)
Давид Ангелевски (Пелистер)
Блерон Бајрами (Вардар)
Александар Грашески (Њу Старс)
Душан Бојовиќ Заев (Вардар)
Габриел Талески (Брера)
Ненад Дамјановски (Домжале, Словенија)

Напад:
Флорент Османи (Шкендија)
Дамјан Буцевски (Вардар)
Стефан Бранковски (Марибор, Словенија)
Матеј Сејменов (Брера)
Петар Крстевски (Виенер Спорт, Австрија)

Контролните средби ќе бидат одиграни на 20 и 23 март во Бад Тацмансдорф, Австрија.