Куќата на Европскиот ракомет (ЕХФ) се сеќава на почетоците на Лигата на шампионите помеѓу ракометните екипи на Пелистер – Цеље во Битола. Историјата на ракометот е отпечатена пред 24 години, а Лигата на шампионите стана најголемо клупско такмичење на европскиот ракомет.

Пред 24 години во историјата влезе и човек кој во претходната сезона на паркетот го водеше неговиот матичен клуб Зворничка Дрина во прволигашките битки на лигата, Душан Новокмет. Потоа тој млад човек, Душан Новокмет напиша историја со што стана најдобар европски ракометен репрезентативец и најдобар стрелец на првиот натпревар помеѓу Пелистер и словенечки Целје. Тој постигна девет гола во натпреварот, а ЕХФ потсети на рекорд на овој натпревар.

Сега четириесет и седум годишниот Новокмет оваа сезона ќе ја води екипата на Дрина во нови големи битки на лигата и пишување на нови страници во историјата, овој пат за Босна и Херцеговина и Република Српска.

Извор Спорт ДЦ