Обилни врнежи од дожд и снег на повисоките населени места

Денес во вечерните часови во јужните и источните делови ке започнат врнежи од дожд, кои во текот на ноќта ке се прошират на секаде.
Утре врнежите ќе бидат пообилни во источните делови и до утре вечер над 35 л/м2), а во југоисточните ќе бидат поројни и проследени со ретки грмежи и засилен ветер. Во западните делови врнежите претпладне повремено ќе преминуваат во снег и во повисоките населени
места.

УХМР Македонија

Видео Време и радар